Nasze marki
Bestsellery
PRASA DO OLEJU POLSKI PRODUCENT - ORYGINAŁ
PRASA DO OLEJU POLSKI PRODUCENT - ORYGINAŁ

1 990,00 zł

Cena regularna: 2 390,00 zł

szt.
WYCISKARKA SOKU WINSTAR  PROMOCJA Z ULOTKĄ
WYCISKARKA SOKU WINSTAR PROMOCJA Z ULOTKĄ

1 990,00 zł

Cena regularna: 2 390,00 zł

szt.
PRASA DO OLEJU  POLSKI PRODUCENT ORYGINAŁ ! PROMOCJA  TARGOWA !
PRASA DO OLEJU POLSKI PRODUCENT ORYGINAŁ ! PROMOCJA TARGOWA !

1 790,00 zł

Cena regularna: 2 390,00 zł

szt.
WYCISKARKA SOKU WINSTAR  PROMOCJA Z ULOTKĄ
WYCISKARKA SOKU WINSTAR PROMOCJA Z ULOTKĄ

2 390,00 zł

szt.
Olej lniany Iwan Nieumywakin
Olej lniany Iwan Nieumywakin

31,00 zł

szt.
WYCISKARKA SOKU WINSTAR  PROMOCJA TARGOWA !
WYCISKARKA SOKU WINSTAR PROMOCJA TARGOWA !

2 390,00 zł

szt.
Informacje w podsumowaniu zamówienia

Złożenie zamówienia oznacza zawarcie umowy sprzedaży. Sprzedawca będzie informował na wskazany adres e-mail o postępach w jego realizacji.

Oleje na zimno tłoczone - Prawda i Mity
Oleje na zimno tłoczone - Prawda i Mity

 

 

Oleje z domowej prasy tłoczone na zimno : prawdy i mity.

 

 

Pojawia się wiele pytań i wątpliwości na ile prasa do oleju sprawdzi się jako agd, i czy jest to tylko moda i czy warto inwestować prawie dwa tysiące złotych?

 


 

Nie jest przesadą że tłuszcze to jedne z produktów które używamy w kuchni do przygotowania dań na co dzień. Zupy, sosy, majonez, dipy, sałatki, pasty, smażenie mięs a nawet przygotowywanie deserów i ciast ,pieczenie chleba wzbogacamy o naturalne tłuszcze roślinne.

Wiadomo że większość oleju który oczekuje na klienta na półce sklepowej nie została wyprodukowana na świeżo i w ostatniej chwili. To element czasowy na który składa się czas produkcjii dystrybucjii przechowywania i transportu wiemy że działa to niekorzystnie na zawartość cennych składników.. Producenci ulepszają receptury, oczyszczają , poprawiają i wzmacniają smak, a często konserwują środkami o których klienci nie mają pojęcia.

Istotnym kryterium tłoczenia „ zdrowego” oleju jest utrzymanie niskiej temperatury ponizej 30 o stąd nazwa na zimno.

Świetną alternatywą jest korzystanie z domowej prasy do tłoczenia oleju. W łatwy sposób otrzymamy „najuczciwszy” z olejów , samodzielnie kontrolujemy proces tłoczenia , a tym samym mamy ogromny wybór wśród surowców. Olej tłoczony w domu jest mętny wygląda początkowo zupełnie inaczej niż te sklepowe. Po kilkunastu minutach mętny osad osiada na dnie butelki i w ten naturalny sposób bez rafinacji osiągamy klarowność.

Olej tłoczony w domowej prasie jest wyjątkowo aromatyczny i już na pierwszy rzut oka odbiega wyglądem od gotowych ze sklepu i ma krótki okres przydatności do spożycia. 

Powszechnie wiadomo ,że olej lniany musi być tłoczony w temp. Nie wyższej niż 33oC i przechowywany w lodówce ( 4oC) w ciemnej butelce. W ten sposób przechowywany jest zdatny do spożycia w ciągu 3 tygodni . Pozostałe oleje dyniowy, makowy, sezamowy rzepakowy konopny czy z ostropestu przechowujemy w ciemnej butelce w temp 19oC około 3 tygodnie. Właśnie ten brak konserwantów jest ogromną zaletą naszego domowego oleju, łatwość obsługi domowej prasy pozwoli nam tłoczyć co kilka dni na świeżo, i delektować się nowymi smakami.

Olej produkowany własnoręcznie jest olejem o 60% tańszym niż te tłoczone na zimno i oferowane w sklepach. Zakup takiej prasy może się zwrócić już w ciągu 12 miesięcy, weźmy pod lupę kilka przykładów. Ceny olejów i nasion podano w oparciu o oferty zakupu na allegro i innych hurtowych dystrybutorów nasion.

Pół litra dobrego oleju kokosowego nie rafinowanego tloczonego na zimno kosztuje 30-50 zł za słoik czyli 80 zł za litr Wiórki kokosowe z których pozyskamy olej mają zawartość 55-65 % tłuszczu.Przy wydajności pracy prasy 80% i wyborze odpowiedniego programu na wyprodukowanie 1 litra oleju potrzebujemy ok 1,9 kg wiórków kokosowych. Koszt zakupu surowca to nie więcej niż 30 złotych.

oleje golden

1 litr oleju rzepakowego tłoczonego na zimno dobrej jakości kosztuje od 26 do 40 zł, średnio 30 zł. Rzepak posiada zawartość procentową tłuszczu 43-47% , aby uzyskać litr świeżutkiego oleju potrzebujemy 2,5 kg rzepaku koszt nabycia ziaren 10 zł.

Len złoty zawartość procentowa tłuszczu 37-42 % aby uzyskać 1 litr oleju lnianego potrzebujemy 2,9 kg nasion lnu co będzie nas kosztować 14,5 zł. koszt nabycia dobrego oleju lnianego to ok 80 zł.koszt wyprodukowania oleju w domowej prasie maxymalnie 15 zł.

Przyjrzyjmy się olejom dyniowym oraz z czarnuszki .Te oleje to jedne z droższych na rynku. Cena litra oscyluje od 100 do nawet 160 zł za olej z czarnuszki. Dlatego najczęściej znajdziecie je w buteleczkach 250 ml. Jeżeli według skali dynia ma zawartość tłuszczu 35-48% a wydajność prasy oscyluje na poziomie 80 % to z 1 kg ziaren dyni uzyskamy 360 ml oleju. Aby uzyskać 1 litr pysznego oleju dyniowego potrzeba ok 2,7- 2,9 kg ziaren dyni, ziarno kosztuje ok 29 zł.

 

Jeżeli naszą dietę będziemy wzbogacać tylko o własne oleje i bazować na tanich , aczkolwiek sprawdzonych nasionach i ziarnach miesięcznie wydatki na dobry surowiec mogą zamknąć się w kwocie 100-120 zł. Przy rodzinie czteroosobowej zakup takiej prasy zwróci się z pewnością w ciągu 12 miesięcy. Im więcej oleju wyprodukujemy tym szybciej prasa „zarobi na swoje utrzymanie”.

Oczywiście skalkulujmy jeszcze jeden aspekt . Zdarzyło się nam kupić dużą butelkę oleju i nie zużyć jej w całości. Własny olej tłoczymy tylko w takiej ilości ile zużyjemy.

ziarna do golden press o oil 

Pamiętajcie o jednej zasadzie- ziarno hermetycznie zamknięte może leżeć miesiącami olej tyko 2,3 tygodnie .Prasy po użyciu nie myjemy , odkręcamy mechanizm tulei i ślimaka, rozłączamy obie te części i wycieramy ręcznikiem papierowym. Przyznacie, że tak proste czyszczenie nie zniechęci nas do tłoczenia, możemy tłoczyć tak często jak tylko będziemy mieć ochotę na świeży olej. Udowodniliśmy że produkcja oleju domowym sposobem jest ekonomicznym i niedrogim rozwiązaniem , a jakość oleju będzie z najwyższej półki.

Musicie też wiedzieć że gwarancją sukcesu tłoczenia jest ziarno. Cały sekret tkwi w tym aby nie było za suche ani zbyt wilgotne. Można je podsuszyć w piekarniku ale w temperaturze nie wyższej niż 60o C. Ziarno nie może być zjełczałe ani nadmiernie wyschnięte. Musi być po prostu świeże.

Do produkcji nadają się najlepiej ziarna konfekcjonowane te które są zamknięte przed dostępem wilgoci. Osobiście nie polecam kupowania na targowiskach od rolników . Jeżeli prasa pracowała normalnie na jednym ziarnie a na ziarnie innego typu lub dostawcy zatyka się to nie jest to najprawdopodobniej wina urządzenia ale tylko wymaga to zmiany surowca. Należy ziarno podsuszyć albo skorzystać z innego dostawcy nasion .Wiemy co jest nam potrzebne do tłoczenia oleju pozostaje wybrać tylko prasę...

 


  

Prasy do oleju można podzielić na 4 kategorie. Pierwsza to ręczne praski które już dawno przestały być popularne .Drugie to duże rozbudowane prasy wyglądające na przemysłowe które ze względu na rozmiar i osobny silnik nie nadają się do użytku codziennego. Trzecia klasa pras to już całkiem zgrabne pionowe pracujące na zasadzie maszynki do mięsa.

Pozostaje jeszcze jedna opcja jeżeli już wcześniej zakupiliśmy wyciskarkę Sana ,Omega można pokusić się o kupno dodatkowego elementu za 1100 zł. Proszę jednak mieć na uwadze ,ze tą tzw. przystawką wytłoczymy niewielką ilość oleju i bez programatora nie można tu mówić o wydajności.

Wcześniej wymieniony rodzaj pras to prasy pracujące na jednym programie marki Gorenie, Yoda, Klarsten, Counter mają w ofercie ten sam model.

Silnik tych pras ma moc 650 Wat, przy czym moc grzałki wynosi 500 Wat, a moc silnika 150Wat.Nie dziwi fakt że jeden z dystrybutorów tego modelu w instrukcji opisuje optymalną temperaturę 50oC .W przypadku nasion takich jak len takie wytłaczanie mija się z celem .Przy takim silniku jedynie grzałka pozostaje efektywna ale z kolei nie można tu mówić o wytłaczaniu na zimno. Jeden program dla wszystkich nasion z pewnością nie przyniesie wymiernych korzyści co do skuteczności tłoczenia.

Ceny tych pras oscylują w granicach 999 do 1999, jak widać duża rozpiętość cenowa, ale jest to cena kosztów reklamy marketingu i sposobu sprzedaży.

Najlepszym rozwiązaniem jeżeli rozpatrujemy kategorię łatwości użytkowania ,czyszczenia, wydajności tłoczenia a także co istotne ceny będzie zakup małej zgrabnej prasy kompaktowej.

Obudowa prostopadłościenna, nieduży rozmiar, wzmocniony nowoczesny silnik 180 Wat ale optymalna grzałka tylko 300 Wat to podstawowe zalety tychże pras.

W tej kategorii znajdziemy marki: Yoda, Alfa, Biochef, i oczywiście Golden Press Oil.

 

golden press oil

 

Rozpiętość cenowa mieści się od 1840 Golden Press Oil do Alfa 2290. Podobieństwo w wyglądzie jest tak duże że mamy wrażenie że oglądamy jedną markę. Dwie z nich Alfa i Golden Press Oil mają jedną wspólną cechę Polski Panel sterujący co znacznie poprawia komfort użytkowania.

 

Kompaktowa prasa do oleju jest wyposażona w 8 programów, w tym jeden wsteczny, gwarantuje dużą wydajność około 80 % .Każdy program przystosowany jest do określonej grupy nasion inny do dyni, inny do lnu. Niektóre z wcześniejszych pras do oleju z czterema programami nie posiadały programu do lnu, dlatego wcześniej nie osiągano tak dużej skuteczności.

Dobra prasa to taka która radzi sobie z pestkami moreli ,dyni, ostropestem ale również z orzechami, kolendrą i sezamem. Większość orzechów nadaje się do tłoczenia , muszą mieć tylko minimalną wilgotność i należy podzielić je na mniejsze części. W prasie Golden Press Oil każdy z ośmiu programów różni się obrotami , możliwością siły tłoczenia i możliwością suszenia odpadów. Większość programów pracuje w temp 29oC do 33oC, czyli w kategorii na zimno bez ryzyka przegrzewania oleju

Podsumowując kategoria kompaktowych pras Golden Press Oil na chwilę obecną jest idealnym wyborem. Pomimo tego,że obudowa występuje w dwóch kolorach (dla odważnych czerwony, i zrównoważona srebrno- biała) będzie ozdobą każdej kuchni , posiada panel sterujący w języku polskim cena jej w przedziale 1790-1890 jest bardzo atrakcyjna na tle konkurencji.

 

Większość klientów pyta gdzie prasa jest produkowana. Sprzedawca oferujący holenderską markę odpowie że w Holandii inny że w Australii jeszcze inny w Niemczech Proszę pamiętać że źródło pochodzenia jest najprawdopodobniej jedno - Azja ale zamawiający to sprzedawcy i dystrybutorzy holenderscy, niemieccy, polscy .

Golden Press Oil jest produkowana przez azjatycki koncern który zapoczątkował produkcję pras w 2005 roku (pierwsze certyfikaty i dopuszczenia do obrotu z datą 2005 rok) Lata doświadczeń i przybywających dystrybutorów z całego świata masowa produkcja na dużą skalę pozwoliła im się stać specjalistami od domowych pras do oleju. Teraz wyposażeni w wiedzę możemy świadomie wybrać zdrowie. Zakup prasy do oleju będzie inwestycją we własne zdrowie a nie kolejnym gadżetem do kuchni .

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl